Left to Right: Nilüfer Türkvan, Ulya Erkman, Hülya Oyman, Nezihe Dubrovaç, Sâra Bilge Çağlar, Aysan Sev'er, Sevim Önen, Aynur İlkay, Vecihe Büyükaksoy, Nurcan Ökem, Hüseyin Dinç

     Toronto Universitesi'nde Sosyoloji Bilim Dalinda 20 yildir ogretim uyesi olan Prof.Aysan Sev'er'in editorlugunu yaptigi Siir Antolojimiz Mayis ayinda Ankara Kutuphanesi'nin Federasyon binasinda verdigi resepsiyonla topluma tanitildi. Tanitma toplantisinda yaklasik 100 kisi vardi ve birlikte gule aglaya siirler okuyarak cok eglendik.

Kitabin en onemli ozelligi aramizdan 17 Kanadali Turk sairin eserlerini biraraya getirmis olmasi. Bu sairler Vecihe Büyükaksoy, Sâra Bilge Çağlar, Mehmet Şander Çalışal, Nezihe Dubrovaç, Ulya Erkman, Berjouhy Demirdji Erten, Saniye Gürses, Bora Hınçer, Aynur İlkay, Ali İnce, Susan Kantrowitz-Akrish, Hülya Oyman, Nurcan Ökem, Sevim Önen, Ihsan Pala, Fadime Sarikaya, Ahmet Hakkı Sev'er, Aysan Sev'er, Saffet Sev'er, Nilüfer Türkvan, Sabri Ünsal oldular. Kendilerine bir bir tesekkur ederiz.

Kitabin hazirlanisi alti aydan fazla surdu ve icinde her Turkce siirin altinda Ingilizce meali, her Ingilizce siirin altinda da Turkce meali yer aliyor. Bu metinlerin yazilmasini ve kitabin iceriginin biraraya getirilmesini Prof Aysan Sev'er bizzat ustlendiler, akillarina ve ellerine saglik. Bu teknigi ilk kez Penguin kitabevi uzun seneler once Lorca'nin siir kitabi icin kullanmis.

Toplam 500 kitap basildi. Kitabin masraflarini calisma imece usulu oldugu ve toplumumuzun renklerini yansittigi icin ve ayrica Dergi Merhaba'nin uzun suredir yazarlari arasinda yer alan ve Osmanli kitabimizin hazirlanisina yardim etmis olan Prof. Aysan Sev'er'e olan buyuk sevgimiz ve saygimiz nedeniyle Radyo Merhaba ustlendi 280 kitap satilinca kitabin masraflari cikarilmis olacak. Eger daha fazla kitap satilabilirse geliri Radyo Merhaba'ya fundraising olarak kalacak. 31 Mayis 2001 tarihi itibariyla 209 kitap satilmis durumda.Sizlerin katkisiyla umariz hazirladigimiz butun kitaplari dagitip bitirebiliriz.Gosterdiginiz ilgi icin tesekkur ederiz.

Radyo Merhaba
 


>>>order now through our secure form<<<
$10 for Members / $20 Non-members


BABAMA
(TO MY FATHER)

Gecelerden korkuyorum, sen gideli
Uyku bana ulaşılmaz geliyor
Terliklerinin sesini arıyorum, karanlığı yararken
Yahut da, kesik öksürüklerini
Bitmeyen saatler boyunca.

Gündüzleri, artık söylemediğim bir kelime var ki
Tüm ömrümü verirdim bir kerecik daha
Sana söyliyebilmek için,
Karanlıklara fısıldıyorum geceleri
Olur da, duyarsın umuduyla.
Sonra, çeviriyorum yastığın kuru yanını
Yumuyorum gözlerimi sıkıca,
Bekliyorum, rüyalarımı sana bırakıp
Ama bana yetmiyor bu kadarcık,
Seni hep yanımda arıyorum, baba!

Gitmene üzülmüyorum fazla, her zaman giderdin,
Fakat dönmemek var mıydı anlaşmamızda?
Sıcacık kucağına muhtacım, her günden fazla
Yokluğunun acısı çok arttı, yetişir,
Dön artık bana, göz yaşlarımı dindir.

Aysan Sev'er
İstanbul, 1966